Tiktok Geçen Ay Facebook, Instagram, Snapchat & Youtube’dan Daha Fazla İndirildi

Tiktok İndirme Rakamları Hızla Yükseliyor

Bilindiğiniz üzere Pekin merkezli ByteDanceın 2017’de  genç kullanıcı odaklı müzikal uygulaması Music.ly’yi satın almıştı. Bu yıl şirket, ABD pazarına girme aracı olarak kendi kısa video uygulaması TikTok ile Musical.ly‘yi birleştirdi. Bu birleşmenin sonucu şuan App Store’un zirvesinde, Facebook’un önünde yer alıyor. Daha da önemlisi, geçtiğimiz aylarda Eylül ayında ilk kez Facebook, Instagram, YouTube ve Snapchat’ı aylık indirme sayısı olarak geçmeyi başardı.

TikTok uygulaması aylık indirme grafiği

Uygulamalar hakkında veri toplama firması Sensor Tower‘ın verilerine göre, TikTok’un yüklemeleri geçen ay ABD’de Facebook, Instagram, Snapchat ve YouTube’dan daha fazla oldu.

Firmanın yaptığı açıklamada, bu dört uygulama, 29 Eylül’deki günlük indirmeler açısından, bu uygulama grubundaki indirmelerin yüzde 29,7’si oluşturdu. O zamandan bu yana, bu grup uygulamalar arasında pazar payını artırmaya devam etti ve 30 gün boyunca, sadece birkaç gün önce uygulamalar arasında yüzde 42.4 gibi yüksek bir orana ulaştı.

Zirve Tiktok Uygulamasının Eline Geçti

TikTok hızla yayılıyor

Eylül ayında, TikTok’un yüklemeleri, önceki aydan yaklaşık yüzde 31 oranında büyüyerek App Store ve Google Play’de yaklaşık 3.81 milyona ulaştı. İlkez olan bu durum 3.53 milyon yükleme yapan Facebook’u sıralamada ikinciliğe indirdi. Telefonlarda standart yükleme olması Facebook’u bu rakama ulaşmasındaki en büyük etken olmasına rağmen Tiktok ilk sırayı kaptı ve kolay kolay bırakacak gibi de değil. Verilere bakarsak her geçen yıl kurulum rakamları artıyor. TikTok’un ABD’deki kurulumları Ekim 2017’de 1,13 milyonken şuan  % 237 artış göstermiş durumda.

Sosyal Medya Uygulamalarının Yanına Birde TikTok Ekleyin

Durum öyle bir hal almaya başladı ki yeni telefon alan kullanıcılar diğer sosyal medya uygulamalarının yanına TikTok uygulamasını da eklemeyi standartlaştırdı. Bu durum TikTok uygulamasının zaman zaman günlük indirme grafiklerinde bile zirve görmesini sağlıyor. Veriler geçen ay için genel manada bakılırsa App Annie verilerine göre en iyi ücretsiz uygulamalar arasında 3. Sırada yer buluyor ki buda kısa zamanda hatırı sayılır bir başarı bence.

Uygulama araştırmacısı Apptopia, TikTok‘un dalgalanması açısından benzer bulguları rapor ediyor. Ancak, uygulamanın etkileşim oranlarının (uygulamayı her gün açan aylık kullanıcıların oranı), grubun geri kalanın hala gerisinde olduğunu gösteriyor. Apptopia, TikTok’un yüzde 29’luk bir katılım oranına sahip olduğunu belirttirken; bu oran Facebook’un yüzde 96’sı, Instagram’ın yüzde 95’i Snapchat’ın yüzde 95’i ve YouTube’un yüzde 95’inin yanına bile yaklaşamamış durumda.

Haziran ayında, TikTok (Çin’deki Douyin olarak da bilinir), 150 ülke ve bölgede 150 milyonu aşan küresel bir aktif kullanıcı sayısına ulaştığını bildirdi.

Ayrıca, uygulamanın kazanç yöntemlerine bakarsak; kısmen, Facebook’taki artan reklam harcamalarından, Google’ın mobil reklam platformu AdMob, uygulama içi reklam platformu Vungle ve diğerlerinden geldiğini de belirtti.

Kaynak: https://techcrunch.com/2018/11/02/tiktok-surpassed-facebook-instagram-snapchat-youtube-in-downloads-last-month/

Author: baates

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir