Google Adsense Reklam Politikaları Değişti mi?

google adsense reklam

Paylaş

Google Adsense Reklam Politikaları Değişti mi?

Webmaster olmaya gönül veren internet kullanıcılarının birinci hedefi ve en büyük hayali google tarafından kabül görmek en nihayetinde  google andsense reklam almak oluştur. İlk alanlar için çok kolay olan google adsense reklam  almak gün geçtikce zorlaştı ve alanın el üstünde tutulduğu bir sistem haline dönüştü. Hatta webmaster forumlarında satış yapılan konularda birinci sıralarda oldu. Yüksek ücretler ödeyerek acaba bizde reklam alırmıyız diye uğraştık durduk. Başaranları gördükce kıskandık bizde neden olamsın diye hayellere daldık. Tabi bu uğurda dolandırıcılara para kaptıran masun webmasterları saymıyorum bile.

google adsense reklam

Google Andsense reklam almak için neler yapmalıydık.

Öncelikle tasarımı kaliteli bir websitesi sahibi olmalıydık. Özgün içeriklerler ile sitemezi donatmak birinci kuraldı. İletişim, hakkında ve gizlilik ilkesi sayfaları olmazsa olmazdı. Bir kaçda yazar varsa başlangıç için yeterliydi. Bunların yanında iyi bir hit olmazsa hepsi boştu tabi. Bunları yapmak yetmez tabi  sitemizin hızının iyi olması ve sosyal medya bağlantılarımızın aktif olması gerekliydi. En sonunda iş google’ın insafına kalır başvuru sonrası aylarca cevap beklediğimiz olurdu. Yinede başaramaz forumlarda konu açmaya devam ederdik. Acaba ne zaman google adsense reklam alırım diyerekten. Günler geçtikce ve halen hevesimiz var ise içimizdeki ulaşılamayana ulaşma arzusu bizi bu işi ücret karşılığı yapanlara yöneltildirdi. Eğer şanslıysak dolandırılmadan iyi bir ücrete bu işi yapar oh be der devam ederdik. Buraya kadar gelmek yetmez tabi ki politikalarda ardısıra gelirdi. Her an ban yeme korkusu ile titreyerek beklerdik.

Google adsense reklam almak neden bu kolaylaştı.

Şimdilerde ne değişti de kolayca reklam almaya başladık. Forumlarda sıklıkla görmeye başladığımız konu ”sitemi açalı bir hafta oldu adsense aldım ne yapmalıyım” . Evet Google Adsense reklam yayınlama politikalarını değiştirmeye başladı. Kişisel düşüncem yeni bir reklam sistemine geçiş yapacak. Bizim gibi hiti düşük blog siteleri adsense ile devam ederken, yüksek hitli ve kurumsal siteler özel bir reklam sistemi kullanacak bence. Anlaşılacağı üzere biz yine küçük balık büyük balığı yutar anlayaşı içinde hüsrana uğrayacağız. Reklam almak kolaylaşmasının reklam veren diğer şirketleride zor durumda bıraktığı gerçeğini de gözardı etmeyelim. Sonuçta google piyasanın tek hakimi olma hedefi doğrultusunda var gücüyle çalışıyor.

google adsense youtube

Yotube geldi sistem değişti.

Bu değişimde Yotube reklam sisteminin aktif olmasınında etkisi büyük. Yotube üzerinde yayınlanan içeriğinin özgün olması için kontrol videoyu yaınlayan kişiler tarafından yapılmakta. Yani bir nevi oto kontrol sistemi mevcut. Bu  da içeriklerin özgün olaması kolaylaştırdığı gibi google algoritmalarla özgün içerik peşine düşme yükünü hafifletiyor. İlk başladığında daha kolay alınan youtube reklamları içinde elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Kurallar artmaya başladı bile. Şimdilerde başvuru sonrası videonuzun 10.000 izleme sınırını aşması gerekiyor ki değerlendirmeye girsin. Bir ay içerisnde üçkez Telif hakkı ihlalli yaparsanızda hesabınız kapatılıyor. Yani bu iş gittikce zorlaşıyor.

Kişisel görüşlerimi paylaşmak istedim.Google adsense reklam konusunda profosyonel değilim ama ciddi değişim dikkatimi çekti. Adsense aldığım için sevinirken hevesim kursağımda kaldı. Zaten Türkiye standartlarında reklam tıklayan insan sayısı oldukca az. Böyle olunca bizim gibi küçük ölçekli sitelerde derin sularda boğulmaya mahkum ediliyor.

Herkeze bol kazançlar diliyorum.

Bahadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar