Taşerondan kadroya geçiş nasıl olacak? Taşeron kadro başvurularında geri sayım başladı!

Taşerondan kadroya geçiş nasıl olacak? Taşeron kadro başvurularında geri sayım başladı!

Paylaş

 Taşerondan kadroya geçiş nasıl olacak? Taşeron kadro başvurularında geri sayım başladı!

Taşeron işçilerin kadrosuna ilişkin son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Taşeron işçiler geçtiğimiz günlerde yayımlanan KHK ile kadroya alınıyor. Taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci nasıl işleyecek, sağlanması gereken şartlar neler? Son dakika gelişmeleri ile birlikte ardı ardına gelen açıklamalar kafaları karıştırdı. Taşeron işçilerin kadroya geçişindeki son durumu adım adım bütün ayrıntılarla birlikte haberimizde derledik. İşte taşeron kadro hakkında ayrıntılar…

Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak? Taşeron işçilerin uzun zamandır beklediği kadro hayali gerçek oldu. 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilerin devlet kadrosuna alınması kararı verildi. Taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci başladı. Bu süreçte sağlanması gereken koşullar var çünkü kadro bütün taşeron işçileri kapsamıyor. İşte taşeron işçilerin kadro geçiş süreci hakkında merak edilenler…

TAŞERON İŞÇİLER NE ZAMAN BAŞVURU YAPACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan taşeron işçilere yönelik açıklama yapıldı. Açıklamada taşeron kadro hakkında merak edilenlere yanıt verildi.

“Alt işveren işçisi kardeşlerimize yönelik düzenlemenin de yer aldığı Kanun Hükmünde Kararname’nin yayınlanmasının ardından, geçiş sürecinin doğru bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile alt işveren işçilerimizin kamuda istihdamı için yapılan düzenleme, 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olup, hem merkezi yönetim hem de belediye ve il özel idareleri gibi mahalli idarelerde alt işveren işçilerimizin istihdam edilmek üzere başvuruları 2 Ocak 2018 tarihinde başlayacaktır.

Bu tarihten önce herhangi bir başvuruda bulunulması gerekmemektedir. Başvuru ve kadroya geçiş sürecine ilişkin uygulamayı anlatan usul ve esaslar bu hafta içinde yayınlanacak ve geçiş süreci 2 Ocak 2018’den itibaren 90 gün içinde sonuçlandırılacaktır. 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçilerimizin geçiş yapacakları idarelerce başvuruların alınmasına başlanacaktır.

taseron-son-durum

TAŞERON İŞÇİ İSTİHDAM EDİLECEĞİ KURUMA BAŞVURU YAPACAK

Alt işveren işçilerimiz 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır. Başvuruda bulunan alt işveren işçilerimizin bilgileri, başvurdukları idarelerce elektronik ortama aktarılacaktır. İşçilerimizin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme kapsamında bir ihalede çalışıp çalışmadığı ilgili kurumlar nezdinde kontrol edilerek, çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacaktır. Bu işlemlerin ardından işçilerimiz çalıştıkları kurumda istihdam edileceklerdir.

Alt işveren işçilerimizin, çalıştıkları alt işveren şirketlerine herhangi bir evrak ya da feragat belgesi vermesi gerekmemektedir. Böyle bir uygulama KHK’da yer almamaktadır. 90 günlük sürecin sonunda, işçilerimizin kadroya geçişi sırasında, kendilerinden kadroya geçişe ilişkin açtıkları dava veya icra takibi varsa, bu dava veya takiplerden feragat ettiklerine ilişkin bir belge ve sulh sözleşmesi, çalıştıkları idarelerce talep edilecektir.

İşçilerimiz, kamuda istihdam edildikleri için, kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları İDARE İLE sulh sözleşmesi yapacaklardır. Bu sözleşme, işçilerimiz açısından herhangi bir hak kaybına sebep olmayacaktır.

Sulh sözleşmeleri idare ile yapılacak olup, bu durum alt işveren şirketlerine karşı işçinin haklarından vazgeçmesi anlamına gelmemektedir. Alt işveren şirketleri sulhe taraf olmayıp, bundan yararlanamazlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir