RTÜK’ün gündemi Yetenek Sizsiniz’deki şortlu çocuklar Rtük Ceza Gelebilir

RTÜK'ün gündemi Yetenek Sizsiniz'deki şortlu çocuklar

Paylaş

RTÜK’ün gündemi Yetenek Sizsiniz’deki şortlu çocuklar

TV8’de yayımlanan ‘Yetenek Sizsiniz’de performanslarını sergileyen ‘Queen of The Dans’ grubunun gösterisi RTÜK’ün AK Partili üyelerini rahatsız etti. Programla ilgili uzman raporu hazırlatılırken, AK Partili üyeler TV8’e bir önceki ayki reklam gelirlerinin yüzde 5’i kadar idari para cezası ve beş gün program durdurma cezasının verilmesini istedi.

TV8’de yayımlanan ‘Yetenek Sizsiniz’ programında yaşları 7 ile 11 arasında değişen çocukların şortlu dans gösterisi RTÜK’te (Radyo

RTÜK'ün gündemi Yetenek Sizsiniz'deki şortlu çocuklar

‘İhmal ve istismar’ iddiası

Yaşları 7 ile 11 arasında değişen kız çocuklarından oluşan ‘Queen of The Dans’ grubunun gösterisi için “Yayın kuruluşunun en büyüğü 11 yaşında çocukların ihmal ve istismar edilmesine aracılık ettiği değerlendirilmiştir” denildi.

Türkiye’nin BM

‘Para ve yayın durdurma cezası istediler’

Raporda kanala, “Yayınlar çocuklara karşı istismar içeremez” ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle, bir önceki ayki reklam gelirlerinin yüzde 5’i kadar idari para cezası ve beş gün program durdurma cezasının verilmesi istendi.

Uzman raporu geçen hafta gerçekleştirilen RTÜK Üst Kurul toplantısında muhalefet üyeleri ile AK Partili üyeler arasında tartışmalara neden oldu.

Kanalın cezalandırılması isteyen AK Partili üyelerin, çocukların şortlu görüntülerinden “milletin tahrik olduğunu” söylediği iddia edildi. CHP’li muhalif üyelerin ise bu skandal sözlere karşı “O zaman size de pedofil derler” karşılığını verdiği öğrenildi.

Tartışmaların ardından yapılan oylamada karar yeter sayısına ulaşılamadı. Raporun oylaması bugünkü toplantıya bırakıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir